specjalista medycyny osteopatycznej zajmuje się leczeniem i wspomaganiem organizmu naturalnymi metodami, wykorzystując techniki manualne. Leczenie opiera się na wiedzy anatomicznej i fizjologicznej, a także na znajomości biomechaniki układu kostno-mięśniowego. Osteopatia integruje ze sobą wszystkie układy i narządy ciała , traktując organizm jako całość, w którym wszystko jest ze sobą powiązane. może stanowić podstawę leczenia wielu schorzeń - od dolegliwości układu mięśniowo – szkieletowego, pokarmowego, endokrynologicznego, po problemy kardiologiczne, neurologiczne, psychologiczne i wiele innych.Osteopatia nie leczy choroby, tylko pacjenta - pomaga odzyskać szeroko pojęte zdrowie. Ma za zadanie usunięcie barier, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie ciała.
Osteopatia pediatryczna to dziedzina, która ma szerokie zastosowanie w leczeniu wielu przypadłości wieku niemowlęcego takich jak: wzdęcia, ulewanie, wzmożone lub obniżone napięcie mięśni, kolki, nawracające infekcje ucha środkowego, refluks, „zbyt krótkie” wędzidełko podjęzykowe, problemy z wypróżnianiem, kręcz szyi. Techniki są bardzo delikatne i bezbolesne możliwe do zastosowania od pierwszego miesiąca życia dziecka.
Delikatne techniki manualne integrujące układ nerwowy i pozostałe układy w ciele pacjenta. Celem terapii psychosomatycznej jest poprzez somatyczne objawy - np. odczucie dotyku nawiązanie kontaktu ze sferą psychiczną. Pomaga przy takich schorzeniach jak: nerwice, depresje, nadpobudliwość, uczucie lęku, zmęczenia, braku chęci do życia i samorealizacji. Terapia psychosomatyczna rozluźnia napięcia, zmniejsza dolegliwości bólowe, wspomaga organizm.
Terapia wisceralna to manualna praca na narządach wewnętrznych znajdujących się w jamie brzusznej, pomaga pozbyć się licznych dolegliwości układu pokarmowego, moczowo-płciowego oraz narządu ruchu. Ma ona na celu rozluźnienie struktur jamy brzusznej, normalizację napięcia powięzi oraz usprawnienie przepływu krwi w narządach wewnętrznych i otaczających je tkankach. Zaleca się ją zarówno w ostrych stanach bólowych (m.in. po wypadkach komunikacyjnych, po kontuzjach czy urazach jamy brzusznej lub klatki piersiowej), jak i przy dolegliwościach przewlekłych układu pokarmowego, jak choćby zaparcia, refluks, wzdęcia, zgagi, nietolerancje pokarmowe, zaburzenia metabolizmu i trawienia, a nawet utrudnienia w odchudzaniu czy wchłanianiu pokarmów. stres, migreny i inne bóle głowy.
Terapia czaszkowo-krzyżowa jest jedną z najbardziej delikatnych form terapii . Podczas zabiegu, terapeuta aplikuje niewielką siłę przy pomocy swoich dłoni – układając je na czaszce lub kości krzyżowej. Główna podstawą działania terapii czaszkowo- krzyżowej jest regulacja przepływu płynu mózgowo – rdzeniowego oraz praca z dysfunkcjami psychosomatycznymi,. W przypadku dzieci, terapia czaszkowa może być pomocna przy wielu schorzeniach układu ruchu. Ma także korzystny wpływ kiedy mały pacjent cierpi na ogólne problemy zdrowotne takie jak: refluks, kolki czy kłopoty ze spokojnym snem. W przypadku dorosłych może znaleźć swoje zastosowanie w sytuacji wielu dolegliwości bólowych, np. migrenach czy dolegliwościach przeciążeniowych, bezsenności, chorobach układu nerwowego.
Terapia jest wysoce skuteczna, nieinwazyjna i bezbolesna. Wspomaga naturalny rozwój i postęp biologicznego procesu jakim jest ciąża. Wspomaganie leczenia przez osteopatę pozwala na przystosowanie się kobiety do zmian podczas ciązy, zwłaszcza w końcowych etapach. Terapia nie tylko może złagodzić lub zlikwidować niektóre z typowych objawów pojawiających się w trakcie stanu błogosławionego , ale także może pomóc, aby dziecko i matka przeszli poród o wiele lepiej. Typowe dolegliwości to m.in.: bóle odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa, obrzęki kończyn, wzmożone napięcie mięśniowe, rozejście kresy białej, nietrzymanie moczu inne.