REHAkompleks

Specjalistyczne metody

Najbardziej kompleksowy ośrodek leczenia i rehabilitacji narządu ruchu w województwie lubuskim

TERAPIA MANUALNA WG KONCEPCJI MAITLAND

To dział fizjoterapii zajmujący się bezpośrednim działaniem terapeuty na ciało pacjenta poprzez swoje dłonie. Obejmuje on wywiad, badanie, badanie funkcjonalne, palpację, sprawdzenie gry stawowej, ruchomości stawów, mobilizacje i manipulacje stawów, testy aktywne, badanie neurodynamiczne.

FDM (Fascial Distortion Model)

FDM to wyjątkowo skuteczna forma diagnozy oraz terapii dolegliwości bólowych, a także dysfunkcji narządu ruchu w obszarze układu mięśniowo-szkieletowego. Opiera się na gestykulacji oraz słowach, których używają pacjenci w trakcie opisywania swoich dolegliwości.

SUCHE IGŁOWANIE

Sucha igłoterapia (dry needling, DN) to metoda fizjoterapeutyczna polegająca na nakłuciu punktu spustowego w mięśniu lub nakłuciu napiętego pasma mięśniowego za pomocą sterylnych, jednorazowych igieł do akupunktury w celu leczenia bólu mięśniowo-powięziowego i dysfunkcji w obrębie narządu ruchu. Pomimo tego, że podczas igłoterapii suchej używa się igieł do akupunktury, terapia ta nie ma nic wspólnego z klasyczną formą akupunktury.

TERAPIA PUNKTÓW SPUSTOWYCH

Terapia punktów spustowych jest techniką która wykorzystuje różne formy ucisku i ruchów w różnych kierunkach we wrażliwych miejscach w tkance mięśniowej. Celem terapii jest uwolnienie się od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych.

PINOPRESURA

Jedna z bardziej skutecznych metod wykorzystywanych w leczeniu dolegliwości bólowych, łagodzeniu skutków urazów oraz leczeniu lub wspomaganiu leczenia blizn, wielu schorzeń ortopedycznych i neurologicznych. Umiejętnie zadany bodziec w odpowiedniej lokalizacji ma na celu zniesienie patologii występującej w zakresie jednego lub kilku układów regulacyjnych. Pinoterapia poprzez odczynowe i/lub odruchowe odwrócenie procesów patologicznych tworzy w organizmie warunki do regeneracji i powrotu do zdrowia. KLAWITERAPIA Podobnie jak refleksologia i akupunktura, polega na pobudzaniu przewodnictwa nerwowego za pomocą ucisku ściśle określonych punktów ciała. Każdy z tych punktów odpowiada za pracę konkretnego organu wewnętrznego lub ma wpływ na określone procesy zachodzące w organizmie człowieka.

TERAPIA WISCERALNA

Terapia wisceralna to manualna praca na narządach wewnętrznych znajdujących się w jamie brzusznej, pomaga pozbyć się licznych dolegliwości układu pokarmowego, moczowo-płciowego oraz narządu ruchu. Ma ona na celu rozluźnienie struktur jamy brzusznej, normalizację napięcia powięzi oraz usprawnienie przepływu krwi w narządach wewnętrznych i otaczających je tkankach. Zaleca się ją zarówno w ostrych stanach bólowych (m.in. po wypadkach komunikacyjnych, po kontuzjach czy urazach jamy brzusznej lub klatki piersiowej), jak i przy dolegliwościach przewlekłych układu pokarmowego, jak choćby zaparcia, refluks, wzdęcia, zgagi, nietolerancje pokarmowe, zaburzenia metabolizmu i trawienia, a nawet utrudnienia w odchudzaniu czy wchłanianiu pokarmów. stres, migreny i inne bóle głowy.

TERAPIA CZASZKOWO KRZYŻOWA

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest jedną z najbardziej delikatnych form terapii osteopatycznej. Podczas zabiegu, terapeuta aplikuje niewielką siłę przy pomocy swoich dłoni – układając je na czaszce lub kości krzyżowej. Główna podstawą działania terapii czaszkowo- krzyżowej jest regulacja przepływu płynu mózgowo – rdzeniowego oraz praca z dysfunkcjami chrząstkozrostu klinowo podstawnego. W przypadku dzieci, terapia czaszkowa może być pomocna przy wielu schorzeniach układu ruchu. Ma także korzystny wpływ kiedy mały pacjent cierpi na ogólne problemy zdrowotne takie jak: refluks, kolki czy kłopoty ze spokojnym snem. W przypadku dorosłych może znaleźć swoje zastosowanie w sytuacji wielu dolegliwości bólowych, np. migrenach czy dolegliwościach przeciążeniowych.

MEDYCYNA MANUALNA wg FRSc

Koncepcja Pięciu Układów Regulacyjnych (ang. Five Regulatory Systems concept, FRSc) jest autorską kompleksową metodą terapeutyczną opracowaną przez lekarza ortopedę traumatologa, Radosława Składowskiego. Medycyna manualna jest to dział medycyny zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem wykrytych odwracalnych zmian czynnościowych narządu ruchu. Fundamentem medycyny manualnej w autorskim ujęciu Radosława Składowskiego jest koncepcja Pięciu Układów Regulacyjnych, co w angielskiej transkrypcji brzmi Five Regulatory Systems concept, w skrócie FRSc. Gruntowna znajomość anatomii i fizjologii w połączeniu z umiejętnością posługiwania się zasadami funkcjonowania pięciu układów regulacyjnych oraz z manualną biegłością w technikach leczniczych opracowanych przez Składowskiego pozwalają często na spektakularne przywrócenie stanu szeroko rozumianej prawidłowej funkcji jak i utrzymanie stanów, które zapobiegają pogłębianiu się patologii.

KINESIOTAPING

Kinesiotaping to metoda terapeutyczna wykorzystywana przez fizjoterapeutów, polegająca na oklejaniu specjalnie do tego przeznaczonymi taśmami kinezjologicznymi określonych miejsc na ciele. Plastrowanie dynamiczne, dzięki zwiększeniu przestrzeni między skórą a mięśniami, ma działanie przeciwbólowe, użycie taśm kinesio powoduje rozluźnienie mięśni i zmniejszenie ich napięcia. Ponieważ plastry stabilizują stawy, znajdują zastosowanie podczas uprawiania sportu – zapobiegają powstawaniu kontuzji.

DYNAMIC TAPE

biomechaniczny taping, zarządzający obciążeniem, wzorcami ruchowymi oraz funkcją poprzez wprowadzenie sił do systemu, a wszystko to oparte jest o solidne kliniczne rozumowanie. Biomechanika definiowana jest jako "studium mechanicznych praw powiązanych z rudem lub strukturą żywym organizmów". Dynamic Tape jest zewnętrznie aplikowanym produktem absorbującym obciążenie, co wpływa na pracę mięśni i ruchu stawów.

KINESIOTAPING KOBIET W CIĄŻY

Kinesiotaping w ciąży może być bardzo pomocny, szczególnie przy bólach jakie towarzyszą przyszłym mamom. W tym okresie mogą pojawić się dolegliwości takie jak ból pleców, szyi, okolicy miednicy, rwa kulszowa, a także towarzyszące temu zmiany fizyczne i hormonalne. Plastry do tapingu to bezpieczna i nieinwazyjna metoda, która może być bardzo dobrym uzupełnieniem całościowej fizjoterapii podczas ciąży. Jeżeli jest odpowiednio naklejona i wysokiej jakości, może utrzymywać się na ciele do 7 dni, nawet korzystając z kąpieli.

BAŃKI PRÓŻNIOWE

Zabieg stawiania baniek polega na przyłożeniu do skóry bańki, w której wytworzone zostaje podciśnienie, aby zassać do jej wnętrza skórę i znajdującą się w jej tkankach krew. Takim działaniem wpływamy na tkankę łączną – skórę, mięśnie i naczynia krwionośne, a także poprzez odruchy somatyczno-trzewne na narządy wewnętrzne. Bańki stosuje się także w przypadku stanów zapalnych górnych dróg oddechowych oraz miejscowych stanów zapalnych. W fizjoterapii bańki wykorzystujemy w celu pobudzenia procesu leczenia, poprawy krążenia oraz rozluźniania napięć mięśniowo- powięziowych.

Drezdenko

ul. Poniatowskiego 1A

+48 733 281 333

Kostrzyn n/Odrą

ul. Sikorskiego 16

+48 733 050 601

Gorzów Wielkopolski

ul. Wyszyńskiego 155

+48 604 128 195